Materiały i pomoce
Zebrałośmy tutaj materiały i pomoce związane z mnogością, dysocjacją, traumą i nie tylko, przydatne zarówno dla tych, których te tematy osobiście dotyczą, jak i dla ich bliskich i osób chcących ich lepiej poznać i wspierać. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu coś, z czego będziecie mogli skorzystać. Niektóre artykuły znajdują się w kilku kategoriach. Materiały związane wyłącznie lub głównie z mnogością zostały oznaczone ampersandem (&).
ABC mnogości
Wspieranie, zapobieganie i aktywizm
Odkrywanie swojej mnogości i dysocjacji
Leczenie traumy i zaburzeń dysocjacyjnych
Codzienne sprawy i pomoce
Korzystanie z potencjału umysłu
Zewnętrzne materiały
Polecane przez nas materiały, nie tylko związane z traumą i mnogością, które także mogą się wam przydać:
- Książka „Zaburzenia dysocjacyjne po traumie. Trening umiejętności. Podręcznik pacjenta i terapeuty” Suzette Boon, Kathy Steele i Onno van der Hart – osobiście nie przebrnęłośmy przez całą ze względu na medyczny język, ale to prawdopodobnie najlepsza i jedyna książką o leczeniu DID po polsku. Ostrzeżenie: używa języka części, prawdopodobnie uznaje fuzję ostateczną jako jedyny pożądany rezultat leczenia, być może zawiera inne potencjalnie triggerujące treści.
- Tulpa.pl (&) – portal poświęcony głównie tematyce tworzenia tulp, ale zawiera także treści przydatne dla wszystikch rodzajów systemów, na przykład poradniki dotyczące komunikacji i zamian.
- Wywiad z systemem z DID w Gazecie.pl (&)
- Książka „Pierwsza osoba liczby mnogiej” Camerona Westa (&). Ostrzeżenie: książka zawiera dość szczegółowe opisy wykorzystywania seksualnego dzieci i samookaleczania.
- Niebieska linia – pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Jeżeli wy lub ktoś, kogo znacie, nie może czuć się w swoim domu bezpiecznie, nie lekceważcie sprawy! Rodzina powinna się kojarzyć z bezpieczeństwem i wsparciem, jeżeli tak nie jest, to znak, że coś jest nie w porządku.
- Fundacja Feminoteka – wsparcie dla kobiet, które doświadczyły przemocy, zwłaszcza seksualnej, oraz informacje na temat zjawiska przemocy seksualnej i sposobów wspierania pokrzywdzonych.
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.
- Fundacja Fortior – wsparcie dla mężczyzn doświadczających przemocy, wykorzystywania seksualnego i cierpiących na PTSD.
- Zapobiegajmy Samobójstwom – edukacja na temat sposobów zapobiegania samobójstwom oraz linia wsparcia dla osób z myślami samobójczymi. Poproście o pomoc, jeżeli jej potrzebujecie, albo dowiedzcie się, jak możecie pomóc innym. Nie lekceważcie myśli samobójczych ani mówienia o pragnieniu śmierci ze strony waszych bliskich.
- Centrum Wsparcia – bezpłatne wsparcie psychiatryczne, prawnicze i inne dla osób dorosłych w kryzysie.
- SEXEDPL i Edukacja Seksualna Polska – materiały dla osób nastoletnich, które zaczynają odkrywać swoją seksualność. Edukacja seksualna zmniejsza ilość nastoletnich ciąż, infekcji przenoszonych drogą płciową i przestępstw na tle seksualnym, a w przypadku dzieci nauczenie ich o intymnych sferach ciała i granicach może zapobiec sytuacjom, w których nie zgłaszają nikomu doświadczanego wykorzystywania seksualnego.
- Aborcyjny Dream Team – pomoc w przerwaniu niechcianej ciąży. Jeżeli nie chcecie rodzić dziecka, macie prawo tego nie robić, niezależnie od waszego powodu. Wzięcie tabletki aborcyjnej albo wyjechanie do kliniki za granicę jest nawet całkowicie legalne. Z drugiej strony, nikt nie ma także prawa zmuszać ani nakłaniać was do aborcji, kiedy tego nie chcecie.
- Tranzycja.pl i Angry Trans – informacje na temat transpłciowości oraz poradniki krok po kroku, jak przejść tranzycję w Polsce. Nawet jeżeli nie planujecie robić sobie żadnych operacji, warto dowiedzieć się o sposobach, na które możecie uczynić przebywanie w waszym ciele trochę bardziej znośnym dla współosób o odmiennej płci niż ciało, jeżeli macie takie w swoim systemie (profesjonalną bieliznę spłaszczającą możecie kupić w polskim sklepie IGUANATREND).
- Niepelnosprawni.pl – informacje i materiały dotyczące niepełnosprawności i uzyskiwania wsparcia od państwa. Słysząc „niepełnosprawność”, wielu z nas może myśleć o osobach niewidomych, głuchych czy na wózkach, ale orzeczenie o niepełnosprawności można otrzymać także na inne rzeczy, na przykład depresję, zaburzenia lękowe, autyzm, astmę czy choroby serca.
- Fundacja Prodeste – informacje na temat spektrum autyzmu, wychowywaniu i wspieraniu osób autystycznych. Osoby ze spektrum często zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi i myślami samobójczymi, ale akceptacja i wsparcie ze strony bliskich i znajomych mogą zmienić naprawdę wiele. Rodzicom wszystkich dzieci, nie tylko ze spektrum, polecamy szczególnie artykuły „O karach i nagrodach” oraz „Kara i nagroda w wychowaniu”.
- Dziewczyny w Spektrum – materiały dla dziewczyn i osób LGBT+ będących na spektrum autyzmu.
- Miłość nie wyklucza – materiały na temat społeczności LGBT+ i aktualności z walki o równość małżeńską w Polsce. Osoby ze społeczności LGBT+ częściej narażone są na przemoc, częściej także zmagają się z myślami samobójczymi. Jeżeli potrzebujecie pomocy, nie wahajcie się po nią sięgnąć.
- Asfera – materiały na temat aseksualności. Nie wszystkie osoby odczuwają pociąg seksualny i nie wszystkie chcą uprawiać seks.
- Zaimki.pl – strona poświęcona formom gramatycznym innymi niż żeńskie i męskie oraz informacjom na temat niebinarności. Jeżeli któreś z was nie czuje się do końca ani mężczyzną, ani kobietą, warto się zapoznać z konceptem. Szczęście chociaż jednej osoby jest warte poświęcenia się i porzucenia narzuconego nam przez kulturę zrozumienia płci.
- Mapa szkół LGBT – ranking szkół średnich, ocenionych według ich przyjazności osobom LGBTQ+.
- Też odchodzę – podcast o negatywnych wpływach katolicyzmu na zdrowie psychiczne i historiach osób odchodzących z kościoła. Chociaż niektóre nadnaturalne wierzenia mogą być źródłem poczucia bezpieczeństwa, pocieszenia czy celu w życiu, religie takie jak Chrześcijaństwo mają bardzo wiele toksycznych aspektów – chociażby grożenie wiecznymi torturami czy demonizowanie rzeczy takich jak masturbacja, rozwód i bycie LGBTQ+. Jeżeli odcinki podcastu są dla was zbyt długie, polecamy do przeczytania artykuł Syndrom Traumy Religijnej.
- Satan's Guide to the Bible (YouTube, dostępne polskie napisy) – animowany film poświęcony temu, co historia, archeologia i inne nauki mówią o wydarzeniach opisanych w Biblii, a o czym raczej nie dowiecie się w kościele.
- Fundacja Wolność od Religii – fundacja działająca na rzecz rozdziału kościoła od państwa i przeciw dyskryminacji osób bezwyznaniowych.
- Jak przetrwać terapię konwersyjną? – poradnik dla nastoletnich osób, które zostały wbrew woli wysłanę na „terapię”, która ma na celu (w cudzysłowie) „wyleczenie” ich z transpłciowości lub homoseksualności. Niezwykle niszczący wpływ terapii konwersyjnej na ludzką psychikę został potwierdzony przez wiele organizacji, w tym nawet Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Niestety ten rodzaj przemocy wciąż nie został w Polsce zakazany. Jeżeli wasi rodzice lub opiekunowie robią wam coś takiego, pamiętajcie, że to nie jest w porządku.
- Od strachu do wolności (YouTube) – kanał z materiałami dla osób zostawiających religię, głównie dla byłych Osób Świadczących Jehowy i osób zastanawiających się nad opuszczeniem organizacji.
- FemFund – wsparcie dla organizacji i inicjatyw działających na rzecz kobiet i osób LGBTQ+.
- Fundacja Cicha Tęcza – materiały dla osób głuchych należących do społeczności LGBTQ+.
- Trauma i Dysocjacja – strona z materiałami szkoleniowymi odnośnie leczenia traumy i dysocjacji dla osób psychologicznych.
Jeżeli potrzebujecie psychicznego wsparcia w sprawach dotyczących mnogości, tożsamości otherkin, parafilii, ateizmu czy innych, dla których nie ma jeszcze dedykowanych polskich linii wsparcia, piszcie śmiało na naszego maila! Nie gwarantujemy szybkich odpowiedzi (niestety możemy za to zagwarantować, że prawie na pewno nie będą szybkie), ale z pewnością postaramy się pomóc na tyle, na ile potrafimy.
Zagraniczne materiały
Angielskie materiały
Rzeczy na temat traumy i mnogości jest w angielskim internecie niezliczona ilość. Możemy wam zarekomendować trochę stron i kanałów, z wielu z których same mniej lub bardziej czerpałośmy naszą wiedzę o mnogości i zaburzeniach dysocjacyjnych (zwłaszcza zanim wgłębiłośmy się bardziej w naukowe artykuły).
- Does the Dog Die? – strona z listami triggerów pojawiających się w filmach, książkach i tym podobnych
- DID research (&) (ostrzeżenie: używa określenia części)
- Engaging Multiple Personalities (&) (ostrzeżenie: używa określenia części)
- DIS-SOS (ostrzeżenie: język części, przeciwni postrzeganiu systemu jako wielu osób)
- Healthy Multiplicity (&)
- kinhost.org (&)
- Power to the Plurals (&)
- Papierfliegerpost (&)
- Pluralpedia (&)
- Tulpanomicon (&)
- LB_LEE (&), w szczególności Quick'n'Dirty Plural History (&)
- Median Network (&)
- Endogenic Hub (&)
- System Travel (&)
- System Sailors (&)
- Multiplicity and Plurality Wiki (&)
- System (LGBTQIA wiki) (&)
- The CTAD Clinic (YouTube) (&) (ostrzeżenie: stosuje głównie określenie części)
- Patrick Teahan (YouTube)
- MultiplicityAndMe (YouTube) (&) (ostrzeżenie: stosuje określenie części)
- DissociaDID (YouTube) (&)
- The Rings System (YouTube) (&)
- Acrylic and Aether (YouTube) (&)
Materiały w innych językach
Za wyjątkiem tych tłumaczonych na angielski nie zostały przez nas sprawdzone, bo nie umiemy żadnego z tych języków wystarczająco, żeby je zrozumieć. Pochodzą jednak ze źródeł, którym w miarę ufamy, więc większość powinna być wspierająca dla wszystkich typów systemów. Jeżeli mówicie którymś z tych języków, mogą się wam przydać, żeby odnaleźć terminologię i społeczność.
Niemiecki:
- KopfWG.de (&)
- Papierfliegerpost (&)
- VIELFALT
- DIS-SOS (ostrzeżenie: język części, przeciwni postrzeganiu systemu jako wielu osób)
Francuski:
- Partielles (&)
- Zelliana System (YouTube) (&)
Hiszpański:
Włoski:
Holenderski:
Koreański:
- 온새밀로 시스템 (&)
Rosyjski:
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024