System Tęczowego Chaosu
Jesteśmy zamieszkującym jedno fizyczne ciało zgrupowaniem osób, które funkcjonuje pod nazwą System Tęczowego Chaosu. Chaos odnosi się głównie do tego, co dzieje się w naszej głowie, bo w kwestii tego, czy nasze zewnętrzne życie można nazwać chaotycznym, zdania są podzielone. Tęczowy, jak by się można było domyślić, wziął się z naszego dużego powiązania ze społecznością LGBTQ+, a także reprezentuje naszą różnorodność – w sensie metaforycznym, a dla niektórych także dosłownym (część z nas ma synestezję) jesteśmy pełną gamą najróżniejszych kolorów. Różnimy się bardzo w wielu kwestiach, może za wyjątkiem najważniejszych moralnych i politycznych spraw. Dlatego kiedy piszemy „my”, często nawet nie wiemy, czy cały system by się z nami zgodził. Zbiorowo używamy pseudonimu Chaos i zaimków ona/ich, a w niektórych okolicznościach oni/ich. Oprócz Przewodnika po Mnogości prowadzimy także kanał na YouTubie i stoimy za stworzeniem angielskiego testera zaimków i imion, okazjonalnie dokładamy się też do innych mnogich inicjatyw.
Naszą misją jest zabiegać o tolerancję i równouprawnienie dla osób mnogich i wszystkich innych marginalizowanych grup. Marzymy o tym, żeby w przyszłości przestać się maskować przed społeczeństwem, ale do tego jeszcze długa droga. Całym sercem podpisujemy się pod mnogim manifestem The Crisses. Nic o nas bez nas. Nie będziecie nas dłużej definiować.
W kwestii naszej mnogości jesteśmy poligenicznym, zapełnionym introjektowymi, polifragmentowanym, wielorakim, blurianowym i poliświadomym systemem po traumie. Zdania na temat tego, czy uznać naszą mnogość za zaburzenie, są podzielone, ale na pewno nie postrzegamy jej jako coś samo w sobie złego. Pomimo wszystkich trudności, jakie się z nią dla nas wiążą, dzielenie umysłu z wspierającymi osobami to rodzaj bliskości, której nie da się osiągnąć z kimś z zewnątrz. Nie przeżyłobyśmy, gdyby nie mnogość. Lepiej funkcjonujemy w codziennym życiu dzięki temu, że jesteśmy razem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele zaburzonych systemów ma dużo mniej pozytywne doświadczenia, niż nasz kolektyw.
Część zespołu tworzącego Przewodnik po Mnogości (trochę nieaktualna lista, bo okazuje się, że często nie mamy zielonego pojęcia, kto tak naprawdę się dokłada do robienia czego):
- Natasza (on/jego) – koordynacja, research, pisanie, programowanie, design
- Jonatan (on/jego) – programowanie, design
- Sticky (ono/jej) – tolerancyjność, inkluzywność i dostępność
- Lucjan (on/jego) – research, pisanie
- Tomek (on/jego) – programowanie, pisanie, design
- Nilda (ona/jej) – pisanie, korekta
- Suzzie (on/ono/ona) – grafika, design
- Krzysztof (on/jego) – pisanie (nazewnictwo), design
- Władysław (on/jego) – research, pisanie (neurobiologia)
- Natalka (ona/jej) – design
- Romeo (on/jego) – pomoc w programowaniu
- Julia (ona/jej) – pomoc przy grafice
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024