Przejdź do zawartości
Przewodnik po Mnogości
ustawienia i dostępność

Lista artykułów naukowych

Chociaż po polsku można znaleźć ich tylko kilka, w zagranicznej literaturze istnieją tysiące badań i artykułów naukowych na temat dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości (DID). Inne określone zaburzenie dysocjacyjne (OSDD) doczekało się ich mniej, praktycznie zawsze w towarzystwie innych zaburzeń dysocjacyjnych, a niezaburzona mnogość (np. mediumizm, tulpomancja i część przypadków iluzji niezależnego działania) jeszcze rzadziej cieszy się zainteresowaniem środowiska naukowego. Do poniższej listy artykułów i badań będziemy dodawać tylko te polskie (wymienione w pierwszej kolejności) oraz te najbardziej znane albo według naszej subiektywnej oceny najciekawsze lub najważniejsze dla naszej społeczności. Opieramy się na wielu z nich w najróżniejszych miejscach naszej strony. Bardziej konkretne, pisane (mamy nadzieję) prostszym językiem podsumowania wyników kilku z nich znajdziecie w naukowych dowodach mnogości i neurobiologii.

Jeśli zależy wam na przeczytaniu artykułu, do którego nie macie dostępu, możecie spróbować poprosić o kopię osoby autorskie – wbrew pozorom wysłanie jej komuś wcale nie jest sprzeczne z ich interesami, bo często chętnie dzielą się swoją wiedzą z zainteresowanymi osobami, a nie dostają żadnych pieniędzy za publikację w czasopismach (wręcz przeciwnie, często muszą za nią zapłacić). Istnieją także nielegalne sposoby uzyskiwania dostępu do artykułów, takie jak korzystanie ze strony sci-hub, których oficjalnie nie możemy wam polecić.

Uwaga: większość poniższych artykułów rozważa mnogość jako posiadanie wielu części osobowości u jednej osoby. Książki i artykuły bez publicznego dostępu mogą zawierać nieznane nam triggerujące treści.

Filtry

Wszystkie streszczenia są autorstwa osób przeprowadzających konkretne badania, jedynie tłumaczenia tych angielskich zostały napisane przez nas.

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024