Przejdź do zawartości
Przewodnik po Mnogości
Wybierz język🇵🇱
🇵🇱
🇺🇸
ustawienia i dostępność

Ograniczanie podziałów

Podziały / formowanie nowych osób alterskich / części osobowości pełni początkowo funkcję adaptacyjną – ich obecność pomaga wam przeżyć trudne okoliczności. Ale z czasem, kiedy nie musicie już zmagać się z traumatycznymi okolicznościami, ten mechanizm może stać się dezadaptacyjny. Podziały mogą już dłużej nie pomagać, a patrzenie na wciąż rosnącą liczebność systemu może być stresujące zarówno dla systemów celujących w fuzję ostateczną, bo oddala ich od osiągnięcia celu leczenia, jak i dla tych chcących osiągnąć funkcjonalną wielorakość – większym systemem zwykle ciężko się zarządza, a do tego z każdą nową współosobą trzeba coraz bardziej dzielić się czasem na froncie. Nie ma sposobów, które zagwarantują wam całkowite zablokowanie podziałów, ale różnymi metodami możecie znacząco obniżyć ich częstotliwość.

Spis treści

Ograniczanie stresu

Podziały często mają swoją przyczynę w traumie, a kiedy wasz próg podziału obniży się wystarczająco, także w wydarzeniach triggerujących, stresujących, a nawet zwyczajnie niekomfortowych. Nie zawsze istnieje możliwość uniknięcia takich sytuacji, ale jeśli dacie radę usunąć się chociaż z części z nich, może to być najprostszy sposób na zmniejszenie liczby podziałów. Może to być na przykład zmiana szkoły lub miejsca pracy, zakończenie toksycznego związku lub znajomości czy zaprzestanie samookaleczania się oglądaniem triggerujących treści. Przydać się może także, trochę wbrew intuicji, zaakceptowanie częstotliwości waszych podziałów – kiedy się nimi stresujesz i starasz się im za wszelką cenę zapobiec, ironicznie twój stres może powodować więcej podziałów.

Zdrowe mechanizmy radzenia sobie

Podziały są przede wszystkim mechanizmem radzenia sobie z trudnymi okolicznościami, nawet jeśli teraz dezadaptacyjnym. Nie możecie ich tak po prostu wyeliminować, nie dając sobie w zamian innego sposobu na radzenie sobie ze stresem. Także kiedy znajdziecie się w okolicznościach, które zwykle kończą się podziałem, spróbujcie skorzystać z preferowanych zdrowych mechanizmów radzenia sobie. Mogą być to między innymi zakotwiczanie, dbanie o potrzeby swojego ciała, rozmawianie z bliskimi o emocjach, prowadzenie dziennika, tworzenie sztuki, medytacja, joga i uprawianie sportu. Dzięki temu znajdziecie inny sposób na przetworzenie trudnych emocji i stworzenie do tego celu nowej osoby alterskiej może okazać się niepotrzebne.

Negocjacje z podświadomością

Czasami, na przykład w przypadku introjekcji wszystkich twoich ulubionych postaci, możesz chcieć przyjąć nowe osoby w swoim systemie, chociaż wiesz, że na dłuższą metę to wam wszystkim szkodzi (może przez chwilę czujesz się super, mogąc z nimi porozmawiać, ale one szybko dostają kryzysu egzystencjalnego po przymusowym opuszczeniu swojego wszechświata). Albo wiesz, że podziały dawno przestały pomagać, ale podświadomie liczysz na to, że tym razem zadziała, skoro działało kiedyś. W takich sytuacjach możesz spróbować negocjować ze swoją podświadomością czy z samą sobą (mamy tutaj na myśli bardziej metaforyczne negocjacje, ale dla niektórych faktyczne poproszenie podświadomości, żeby przestała tworzyć nowe współosoby, może jak najbardziej zadziałać). Kiedy czujesz zbliżającą się introjekcję lub formację, przypominaj sobie: „może to jest to, czego chcę, ale nie to, czego wszyscy potrzebujemy”, „wiem, że kiedyś to działało, ale już nie pomoże”. Warto też jest przyjrzeć się potrzebom, które te podziały nieskutecznie próbują spełnić – jeśli wciąż introjektujecie postaci, które postrzegasz np. za idealny materiał na przyjaciela lub partnerkę, pewnie świadczy to o samotności i należałoby podjąć jakieś kroki w kierunku szukania satysfakcjonujących zewnętrznych relacji (nie chcemy sugerować, że wewnętrzne relacje nie mogą spełnić czyjejś potrzeby bliskości, ale dla wielu systemów to nie będzie po prostu wystarczająco). Także w przypadku, kiedy regularnie dołączają do was współosoby mające pełnić tę samą rolę, np. opiekuna lub maski – warto zadać sobie pytanie, co sprawia, że wkład już istniejących współosób nie jest wystarczający? Może potrzebują poczytać więcej o opiece nad dziećmi, w szczególności straumatyzowanymi dziećmi, żeby móc się lepiej dopasować do potrzeb waszych młodszych (i nie tylko). Albo porozmawiać z kimś, kto pełni podobną rolę i będzie rozumiał ich doświadczenia. A może radzą sobie całkiem nieźle, ale podświadomie macie wobec nich oczekiwania niemożliwe do spełnienia. Może marzycie o rodzicu idealnym, który nigdy się nie zdenerwuje ani nie zmęczy. Albo macie nadzieję, że w końcu uda się wam stworzyć osobowość, w której nie będziecie doświadczać żadnych autystycznych objawów i dzięki której w końcu będziecie mogli być postrzegani jako „normalni” i akceptowani. Wtedy trzeba rozpracować te oczekiwania i w momencie wyczucia nadchodzącego podziału przypominać sobie, że macie już osobę, która pełni tę rolę i jest w niej tak dobra, jak tylko mogłaby być.

Autohipnoza

Przyczyny podziałów są złożone i często ich wystąpienie nie ma żadnego związku z waszymi odczuciami na ich temat, ale czasami wasze oczekiwania mają wpływ na wasze wewnętrzne funkcjonowanie. Niektóre podziały da się zatrzymać niczym więcej, jak wiarą, że się nie wydarzą. Tutaj może pomóc autohipnoza. Możecie po prostu w chwilach skupienia na swoim umyśle powtarzać sobie i starać się przekonać, że w tej konkretnej sytuacji (albo ogólnie) się nie podzielicie. Pomocne może być, jeśli macie jakieś konkretne miejsce w wewnętrznym świecie, w którym pojawiają się nowe współosoby, takie jak wrota czy bramę dochodzącą z innej rzeczywistości. Możecie spróbować takie wrota po prostu zamknąć i to powinno wystarczyć. Jeśli nie macie nic takiego w wewnętrznym świecie, możecie sobie zwizualizować, jak proces pojawiania się nowych współosób u was wygląda – czy to będzie właśnie przejście przez bramę z innego świata, czy stopniowe formowanie się osoby z unoszącej się w powietrzu energii życiowej, czy drukowanie jej na drukarce 3D. Wtedy możecie zwizualizować sobie zatrzymywanie tego procesu – poprzez zamknięcie bramy, rozproszenie energii życiowej lub odłączenie drukarki.



Utworzono: 05.12.2024
Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024