Przejdź do zawartości
Przewodnik po Mnogości
ustawienia

Mapowanie systemu

Mapowanie systemu to technika polegająca na rozrysowywaniu połączeń pomiędzy współosobami w formie zbliżonej do mapy myślowej. Najczęściej wykorzystywana jest do zaznaczania podziałów i fuzji – wygląda to jak swego rodzaju drzewo genealogiczne, z którego można odczytać pochodzenie każdej współosoby aż do rdzenia, jeżeli system go posiada. Taka mapa umożliwia systemom dążącym do fuzji ostatecznej rozplanowanie kolejnych połączeń, bo fuzje współosób, które wcześniej się od siebie oddzieliły, mogą być łatwiejsze. Może przynieść także korzyści i dla pozostałych systemów – tworzenie pełnej mapy systemu stwarza możliwość odnalezienia „nowych” współosób i dowiedzenia się czegoś więcej o sobie nawzajem, a w przypadku systemów traumogenicznych ustalenia, kiedy wydarzyły się jakie traumy, co może ułatwić pracę nad nimi na terapii.

Inny przydatny rodzaj mapowania systemu służy do zaznaczania wewnętrznej komunikacji pomiędzy współosobami. Kolor linii łączących współosoby może symbolizować poziom komunikacji, a strzałki na końcach mogą pokazywać, w którą stronę ona działa. Posiadanie takiej mapy jest niezwykle przydatne w sytuacjach, kiedy jedno z was musi przekazać coś współosobie, z którą nie może się bezpośrednio porozumieć.

Mapować system możecie w sposób tradycyjny albo używając do tego dostępnych w internecie programów do tworzenia map myśli, takich jak Creately. Jeżeli decydujecie się na kartkę, najlepiej dobierzcie arkusz o wielkości odpowiadającej rozmiarom waszego systemu i na początku rysujcie wszystko ołówkiem, bo może okazać się, że źle rozplanujecie miejsce albo w trakcie pojawią się nowe współosoby, a łatwiej jest trochę wymazać, niż zaczynać wszystko od początku.