Pomoc w przypadku flashbacku
Na podstawie: How to help someone having a flashback | DissociaDID
Jeżeli ktoś przy tobie zostanie striggerowany, przede wszystkim nie pogrążaj się w panice. To może wyglądać przerażająco, ale pewnie nie jest to pierwszy flashback tej osoby, a skoro przeszła przez wszystkie poprzednie, przejdzie także przez ten. Jedyne, co możesz zrobić, to pomóc jej się zakotwiczyć, czyli zrobić wszystko, żeby zwrócić jej uwagę na bieżący moment. Jeżeli flashback przydarzy się, kiedy będzie pozbawiona ubrań, na przykład w czasie kąpieli lub seksu, postaraj się zapewnić jej okrycie w postaci koca czy ręcznika – nagość może być dodatkowo niezwykle triggerująca, jeżeli flashback dotyczy bycia wykorzystywanym seksualnie. Pod żadnym pozorem nie dotykaj jej bez jej zgody (chyba że musisz interweniować, bo robi sobie krzywdę). Dotyk może pomóc, ale może też wszystko pogorszyć.
Zapytaj ją, czy możesz np. położyć jej rękę na ramieniu. Jeżeli jest częściowo świadoma otoczenia i się na to zgodzi, werbalnie lub nie, możesz jej dotknąć i pomagać jej się zakotwiczyć w ten sposób, np. przytulając ją, delikatnie ściskając jej dłoń czy ramię lub wodząc palcami po jej skórze (unikaj wszystkich prywatnych części ciała!). Możesz wtedy pytać ją, czy czuje to, co robisz, i np. poprosić ją, żeby liczyła na głos ściśnięcia dłoni. Jeśli fizycznie odtwarza na sobie aspekty traumy, np. zaciska rękę na swoim nadgarstku, postaraj się ją powstrzymać bez użycia przemocy, np. wsuwając swoją rękę pod jej dłoń i kierując nią, żeby zamknęła się w pięść. Jeżeli cokolwiek, co robisz (nie tylko w kwestii dotyku), spowoduje protest tej osoby (słowny lub przez mowę ciała, np. odsunięcie się od ciebie), natychmiast przestań.
Nawet jeśli wydaje się, że cię nie słyszy, możesz powtarzać jej, że to tylko flashback, który zaraz się skończy, i że jest już bezpieczna. Przydatne może być też mówienie jej, gdzie właśnie się znajduje, jaką mamy datę, ile ma teraz lat, gdzie mieszka. Jeżeli fizyczne odczucia są częścią flashbacku, możesz zachęcić ją do poruszania tymi częściami ciała, w których je odczuwa, żeby odwrócić od nich swoją uwagę. Staraj się utrzymać spokojny i pocieszający ton głosu. Możesz się posłużyć przedmiotami do zakotwiczania (np. pachnąca świeczka, miętówki, zabawka sensoryczna), jeżeli masz jakieś w pobliżu. Jeżeli wiesz, że konkretna rzecz spowodowała flashback, i masz taką możliwość, usuń ją z pola widzenia tej osoby. W przypadku osób mnogich, w sytuacji, w której musisz pomóc współosobie doświadczającej flashbacku opuścić miejsce, w którym nie jest bezpiecznie, ale jest ona tak zanurzona we wspomnieniu, że nie jest w stanie się ruszyć z miejsca, możesz użyć wywoływacza, żeby przywołać na front odpowiedzialną współosobę do pomocy, np. osobę broniącą (ale tylko jeżeli wcześniej uzyskałxśuzyskałeśuzyskałaśuzyskałośusyzkałuś od systemu zgodę na zrobienie czegoś takiego).
Czasami nie udaje się wyciągnąć kogoś z flashbacku lub po krótkim czasie flashback wraca. Jeżeli tak się wydarzy, pamiętaj, że to nie twoja wina. Pamiętaj też, że samo obserwowanie flashbacku, zwłaszcza u bliskiej osoby i kiedy dowiadujesz się przy tym czegoś o jej traumie, także może być traumatyczne. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, nie wahaj się go poszukać.