Tworzymy bazę polskich osób psychologicznych
Natasza (host) (on/jego) | 11.05.2024
Szukanie specjalistycznej pomocy psychologicznej jako osoba należąca do dyskryminowanej mniejszości może być niezwykle stresujące. Ryzyko, że trafi się na zupełnie niekompetentą osobę, istnieje dla każdego, ale w przypadku lekceważenia przez nią na przykład depresji albo problemów w relacjach raczej szybko zbierze sobie sporo negatywnych opinii w internecie. Mamy jednak wrażenie, że wiele osób z tożsamościami, które ogół społeczeństwa odrzuca, nie ma odwagi wystawić negatywnej opinii po takiej zdradzie zaufania. Bo jak postawić jedną gwiazdkę za to, że terapeutka traktuje was jako części jednej osoby i narzuca wam fuzję, skoro właśnie takie są zalecenia najbardziej poważanych organizacji specjalizujących się w tej dziedzinie? Albo za to, że nie bierze na poważnie twojego stwierdzenia, że jesteś kotem w ludzkim ciele? Ciężko nie dojść do wniosku, że większość osób czytających te opinie cię wyśmieje. Nie wspominając już o tym, że wiele osób po traumie odczuwa lęk przed przeciwstawieniem się komuś będącemu w pozycji władzy.
Z tych powodów już od dłuższego czasu myślałośmy o stworzeniu jakiegoś systemu, który pozwalałby oceniać osoby psychologiczne i psychiatryczne pod względem ich bezpieczeństwa dla naszej społeczności. Były to raczej plany na bardzo odległą przyszłość, bo zaimplementowanie automatyzacji takiego procesu byłoby niemożliwe ze względu na ograniczenia ze strony serwera obecnie hostującego naszą stronę. Ale udało mi się wpaść na rozwiązanie, które może będzie trudniejsze w obsłudze i nie pozwoli uporządkować wszystkich informacji tak, jak bym tego chciał, ale będzie spełniało swoją funkcję.
Poprzez formularz do oceniania możecie przesyłać informacje na temat tolerancyjności osób psychologicznych, psychiatrycznych i o zbliżonych profesjach. Zbieramy informacje o wspieraniu nie tylko mnogich doświadczeń, ale też tożsamości LGBTQ+ i otherkin, neuroatypowości, mniejszości religijnych, parafilii i wszystkich innych rzeczy, które nie są powszechnie uznawane za normę. W arkuszu z odpowiedziami będziecie mogli wyszukać osoby po nazwisku albo miejscowości i zobaczyć, czy ktoś już u nich był i czy warto. O orientacyjny okres przeszłych wizyt pytamy, bo poglądy mogą się zmienić. Przy kilku różniących się opiniach o danej osobie przedziały czasowe wizyt mogą pokazać taką zmianę, zamiast pozostawić osobę szukającą informacji w zdezorientowaniu. Uwaga: mamy nadzieję, że taka sytuacja nie zajdzie, ale w najnowszych odpowiedziach mogą zdarzyć się nieodpowiednie treści, których nie zdążyłośmy usunąć.
Powodzenie tego projektu zależy głównie od was. Gorąco zachęcamy do wypełnienia formularza, jeśli znacie zdanie jakiejś osoby specjalistycznej na temat chociaż jednej z mniejszości tożsamościowych, oraz przesyłania go do znajomych, którzy mogą mieć takie informacje. Bycie częścią jednej z dyskryminowanych grup ani nawet chodzenie do tej osoby na terapię nie jest wymagane – jeżeli wasz wujek psychiatra na spotkaniach rodzinnych wyraża swoje homofobiczne poglądy, też chcemy o tym wiedzieć. Jeżeli czytają to jakieś osoby specjalistyczne, też bardzo zachęcamy do wysyłania szczerych odpowiedzi na swój własny temat. Mamy nadzieję, że anonimowość i ograniczona publiczność bazy pomogą chociaż części z was odważyć się i opowiedzieć o doznanych przez was na terapii krzywdach. Bardzo liczymy też na to, że udostępnione przez was informacje o pozytywnych spotkaniach pomogą chociaż kilku osobom znaleźć bezpieczną dla nich terapię, której tak bardzo potrzebują.