Test na zaburzenia dysocjacyjne
Skala doświadczeń dysocjacyjnych to test psychologiczny, który pozwala ocenić stopień dysocjacyjności u danej osoby. Jest niezwykle pomocny przy ocenianiu ryzyka, że cierpi się na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości (dawniej znane jako rozdwojenie jaźni i osobowosć wieloraka), bo to zaburzenie najczęściej charakteryzuje się częstym i poważnym dysocjowaniem. Wysoki wynik może świadczyć także o występowaniu innego zaburzenia dysocjacyjnego albo zespołu stresu pourazowego, dlatego to narzędzie nie służy do diagnozy konkretnego zaburzenia, a jedynie do oceny, czy obecne objawy mogą wymagać leczenia.
Test przygotowany na podstawie Trauma Dissociation | Dissociative Experiences Scale – II. Test psychologiczny nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej pomocy. Jeżeli podejrzewasz u siebie występowanie dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości albo innego zaburzenia dysocjacyjnego, rozważ udanie się do osoby wykwalifikowanej w leczeniu zaburzeń dysocjacyjnych. Nieleczona dysocjacja w niektórych sytuacjach może prowadzić do zagrożeń zdrowia i życia.
Aby rozwiązać test, zaznacz, jak często zauważasz u siebie opisane poniżej doświadczenia, kiedy nie jesteś pod wpływem alkoholu, narkotyków ani innych substancji.
Kiedy jedziesz samochodem, autobusem albo metrem, nagle zdajesz sobie sprawę, że nie pamiętasz, co działo się w trakcie całości lub części jazdy.
1/28
Kiedy ktoś do ciebie mówi, nagle zdajesz sobie sprawę, że nie słyszałxśsłyszałeśsłyszałaśsłyszałośsłyszałuś części lub całości tego, co zostało właśnie powiedziane.
2/28
Nagle zdajesz sobie sprawę, że jesteś w jakimś miejscu i nie masz pojęcia, jak się w nim znalazłxśznalazłeśznalazłaśznalazłuśznalazłoś.
3/28
Nagle zdajesz sobie sprawę, że masz na sobie ubrania, których zakładania nie pamiętasz.
4/28
Znajdujesz wśród swoich rzeczy przedmioty, których kupowania nie pamiętasz.
5/28
Podchodzą do ciebie obce osoby, które nazywają cię imieniem innym niż twoje lub utrzymują, że cię już wcześniej spotkały.
6/28
Czujesz się, jakbyś stałxstałstałastałostału obok swojego ciała albo obserwowałxobserwowałobserwowałaobserwowałoobserwowału swoje ciało robiące jakieś rzeczy, faktycznie widząc swojego ciało tak, jakbyś patrzyłxpatrzyłpatrzyłapatrzyłopatrzyłu na inną osobę.
7/28
Inne osoby mówią ci, że czasami nie rozpoznajesz swoich znajomych lub osób ze swojej rodziny.
8/28
Przekonujesz się, że nie posiadasz wspomnień z ważnego wydarzenia w twoim życiu (na przykład ślubu albo ukończenia szkoły).
9/28
Inne osoby oskarżają cię o kłamstwo, kiedy jesteś przekonanx, że nie kłamałxś.przekonany, że nie kłamałeś.przekonana, że nie kłamałaś.przekonane, że nie kłamałoś.przekonanu, że nie kłamałuś.
10/28
Patrzysz w lustro i nie rozpoznajesz swojej twarzy.
11/28
Czujesz, że inni ludzie, przedmioty i świat wokół ciebie nie są prawdziwe.
12/28
Czujesz, że twoje ciało nie należy do ciebie.
13/28
Przeszłe wydarzenie przypomina ci się w tak wyrazisty sposób, że doświadczasz go tak, jakbyś przeżywałxprzeżywałprzeżywałaprzeżywałoprzeżywału je od nowa.
14/28
Nie masz pewności, czy jakaś rzecz, którą pamiętasz, faktycznie się wydarzyła, czy tylko ci się przyśniła.
15/28
Jesteś w znajomym miejscu, ale wydaje ci się ono dziwne i nieznajome.
16/28
Kiedy oglądasz telewizję albo film, tak bardzo pochłania cię dziejąca się na ekranie historia, że nie jesteś świadomxświadomyświadomaświadomeświadomu innych rzeczy dziejących się wokół ciebie.
17/28
Wyobrażanie sobie różnych zdarzeń tak cię angażuje, że doświadczasz ich tak, jakby ci się faktycznie przytrafiały.
18/28
Potrafisz ignorować ból.
19/28
Siedzisz, wpatrując się w przestrzeń, o niczym nie myśląc i nie zdając sobie sprawy z upływu czasu.
20/28
Kiedy jesteś samx,sama,sam,samo,samu, mówisz do siebie na głos.
21/28
Twoje zachowanie w jednej sytuacji tak bardzo różni się od twojego zachowania w innej sytuacji, że masz wrażenie, że jesteś dwiema różnymi osobami.
22/28
W niektórych sytuacjach jesteś w stanie spontanicznie, z niezwykłą łatwością wykonywać czynności, które normalnie byłyby dla ciebie trudne (na przykład sporty, praca, sytuacje społeczne itp.).
23/28
Nie potrafisz stwierdzić, czy coś faktycznie zrobiłxś, czy tylko myślałxś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałxś maila, czy tylko myślałxśzrobiłeś, czy tylko myślałeś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałeś maila, czy tylko myślałeśzrobiłaś, czy tylko myślałaś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałaś maila, czy tylko myślałaśzrobiłoś, czy tylko myślałoś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałoś maila, czy tylko myślałośzrobiłoś, czy tylko myślałoś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałoś maila, czy tylko myślałoś o wysłaniu go).
24/28
Znajdujesz dowody na to, że zrobiłxśzrobiłeśzrobiłaśzrobiłośzrobiłuś coś, czego robienia nie pamiętasz.
25/28
Znajdujesz w swoich rzeczach teksty, rysunki lub notatki wykonane twoim pismem albo stylem, których tworzenia nie możesz sobie przypomnieć.
26/28
Słyszysz głosy w swojej głowie, które każą ci zrobić jakieś rzeczy albo komentują to, co właśnie robisz.
27/28
Masz wrażenie, że patrzysz na świat poprzez mgłę, przez co osoby i przedmioty wydają się być odległe lub niewyraźne.
28/28
Twój wynik: 0/100
Twój wynik jest niski. Jest mało prawdopodobne, że cierpisz na zaburzenie dysocjacyjne, ale jeżeli twoje objawy cię niepokoją, nie wahaj się mimo wszystko zasięgnąć pomocy psychologicznej.
Twój wynik jest średni. Nie ma dużego ryzyka, że cierpisz na zaburzenie dysocjacyjne, ale jeżeli okres wczesnej dorosłości masz już za sobą, twój wynik może świadczyć o obecności innego zaburzenia, na przykład osobowości borderline lub zaburzenia odżywiania. Rozważ udanie się na konsultację psychologiczną, aby dowiedzieć się, jakie przyczyny stoją za twoimi objawami.
Twój wynik jest wysoki. Niekoniecznie oznacza to obecność zaburzenia, ale ryzyko, że występuje u ciebie zespół stresu pourazowego, dysocjacyjne zaburzenie tożsamości albo inne zaburzenie dysocjacyjne jest wysokie. Rozważ udanie się do osoby specjalizującej się w leczeniu traumy i dysocjacji, żeby dowiedzieć się więcej na temat natury swoich objawów i w razie konieczności otrzymać odpowiednią pomoc.
Średnie wyniki na skali doświadczeń dysocjacyjnych wśród różnych grup według różnych badań[1] (zakresy obejmują najniższe i najwyższe średnie wyniki z różnych badań, a nie wyniki poszczególnych osób):
- ogólna (dorosła) populacja: 3,7-7,8
- zaburzenia lękowe: 3,9-10,4
- zaburzenia afektywne: 6-12,7
- zaburzenia odżywiania: 12,7-17,8
- wczesna dorosłość (18-24 lat): 11,8-23,8
- schizofrenia: 10,5-20,6
- osobowość borderline: 18,2-20,1
- w szpitalu psychiatrycznym/po przemocy w dzieciństwie: 19,9
- zespół stresu pourazowego (PTSD): 26,1-41,1
- inne określone zaburzenie dysocjacyjne (OSDD): 29,8-40,8
- dysocjacyjne zaburzenie tożsamości (DID): 40,7-57,1
Przypisy
Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024