Przejdź do zawartości
Przewodnik po Mnogości
ustawienia

Test na zaburzenia dysocjacyjne

Skala doświadczeń dysocjacyjnych to test psychologiczny, który pozwala ocenić stopień dysocjacyjności u danej osoby. Jest niezwykle pomocny przy ocenianiu ryzyka, że cierpi się na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości (dawniej znane jako rozdwojenie jaźni i osobowosć wieloraka), bo to zaburzenie najczęściej charakteryzuje się częstym i poważnym dysocjowaniem. Wysoki wynik może świadczyć także o występowaniu innego zaburzenia dysocjacyjnego albo zespołu stresu pourazowego, dlatego to narzędzie nie służy do diagnozy konkretnego zaburzenia, a jedynie do oceny, czy obecne objawy mogą wymagać leczenia.

Test przygotowany na podstawie Trauma Dissociation | Dissociative Experiences Scale – II. Test psychologiczny nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej pomocy. Jeżeli podejrzewasz u siebie występowanie dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości albo innego zaburzenia dysocjacyjnego, rozważ udanie się do osoby wykwalifikowanej w leczeniu zaburzeń dysocjacyjnych. Nieleczona dysocjacja w niektórych sytuacjach może prowadzić do zagrożeń zdrowia i życia.

Aby rozwiązać test, zaznacz, jak często zauważasz u siebie opisane poniżej doświadczenia, kiedy nie jesteś pod wpływem alkoholu, narkotyków ani innych substancji.

Kiedy jedziesz samochodem, autobusem albo metrem, nagle zdajesz sobie sprawę, że nie pamiętasz, co działo się w trakcie całości lub części jazdy.

nigdyzawsze

1/28

Kiedy ktoś do ciebie mówi, nagle zdajesz sobie sprawę, że nie słyszałxśsłyszałeśsłyszałaśsłyszałośsłyszałuś części lub całości tego, co zostało właśnie powiedziane.

nigdyzawsze

2/28

Nagle zdajesz sobie sprawę, że jesteś w jakimś miejscu i nie masz pojęcia, jak się w nim znalazłxśznalazłeśznalazłaśznalazłuśznalazłoś.

nigdyzawsze

3/28

Nagle zdajesz sobie sprawę, że masz na sobie ubrania, których zakładania nie pamiętasz.

nigdyzawsze

4/28

Znajdujesz wśród swoich rzeczy przedmioty, których kupowania nie pamiętasz.

nigdyzawsze

5/28

Podchodzą do ciebie obce osoby, które nazywają cię imieniem innym niż twoje lub utrzymują, że cię już wcześniej spotkały.

nigdyzawsze

6/28

Czujesz się, jakbyś stałxstałstałastałostału obok swojego ciała albo obserwowałxobserwowałobserwowałaobserwowałoobserwowału swoje ciało robiące jakieś rzeczy, faktycznie widząc swojego ciało tak, jakbyś patrzyłxpatrzyłpatrzyłapatrzyłopatrzyłu na inną osobę.

nigdyzawsze

7/28

Inne osoby mówią ci, że czasami nie rozpoznajesz swoich znajomych lub osób ze swojej rodziny.

nigdyzawsze

8/28

Przekonujesz się, że nie posiadasz wspomnień z ważnego wydarzenia w twoim życiu (na przykład ślubu albo ukończenia szkoły).

nigdyzawsze

9/28

Inne osoby oskarżają cię o kłamstwo, kiedy jesteś przekonanx, że nie kłamałxś.przekonany, że nie kłamałeś.przekonana, że nie kłamałaś.przekonane, że nie kłamałoś.przekonanu, że nie kłamałuś.

nigdyzawsze

10/28

Patrzysz w lustro i nie rozpoznajesz swojej twarzy.

nigdyzawsze

11/28

Czujesz, że inni ludzie, przedmioty i świat wokół ciebie nie są prawdziwe.

nigdyzawsze

12/28

Czujesz, że twoje ciało nie należy do ciebie.

nigdyzawsze

13/28

Przeszłe wydarzenie przypomina ci się w tak wyrazisty sposób, że doświadczasz go tak, jakbyś przeżywałxprzeżywałprzeżywałaprzeżywałoprzeżywału je od nowa.

nigdyzawsze

14/28

Nie masz pewności, czy jakaś rzecz, którą pamiętasz, faktycznie się wydarzyła, czy tylko ci się przyśniła.

nigdyzawsze

15/28

Jesteś w znajomym miejscu, ale wydaje ci się ono dziwne i nieznajome.

nigdyzawsze

16/28

Kiedy oglądasz telewizję albo film, tak bardzo pochłania cię dziejąca się na ekranie historia, że nie jesteś świadomxświadomyświadomaświadomeświadomu innych rzeczy dziejących się wokół ciebie.

nigdyzawsze

17/28

Wyobrażanie sobie różnych zdarzeń tak cię angażuje, że doświadczasz ich tak, jakby ci się faktycznie przytrafiały.

nigdyzawsze

18/28

Potrafisz ignorować ból.

nigdyzawsze

19/28

Siedzisz, wpatrując się w przestrzeń, o niczym nie myśląc i nie zdając sobie sprawy z upływu czasu.

nigdyzawsze

20/28

Kiedy jesteś samx,sama,sam,samo,samu, mówisz do siebie na głos.

nigdyzawsze

21/28

Twoje zachowanie w jednej sytuacji tak bardzo różni się od twojego zachowania w innej sytuacji, że masz wrażenie, że jesteś dwiema różnymi osobami.

nigdyzawsze

22/28

W niektórych sytuacjach jesteś w stanie spontanicznie, z niezwykłą łatwością wykonywać czynności, które normalnie byłyby dla ciebie trudne (na przykład sporty, praca, sytuacje społeczne itp.).

nigdyzawsze

23/28

Nie potrafisz stwierdzić, czy coś faktycznie zrobiłxś, czy tylko myślałxś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałxś maila, czy tylko myślałxśzrobiłeś, czy tylko myślałeś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałeś maila, czy tylko myślałeśzrobiłaś, czy tylko myślałaś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałaś maila, czy tylko myślałaśzrobiłoś, czy tylko myślałoś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałoś maila, czy tylko myślałośzrobiłoś, czy tylko myślałoś o zrobieniu tej rzeczy (na przykład nie wiesz, czy właśnie wysłałoś maila, czy tylko myślałoś o wysłaniu go).

nigdyzawsze

24/28

Znajdujesz dowody na to, że zrobiłxśzrobiłeśzrobiłaśzrobiłośzrobiłuś coś, czego robienia nie pamiętasz.

nigdyzawsze

25/28

Znajdujesz w swoich rzeczach teksty, rysunki lub notatki wykonane twoim pismem albo stylem, których tworzenia nie możesz sobie przypomnieć.

nigdyzawsze

26/28

Słyszysz głosy w swojej głowie, które każą ci zrobić jakieś rzeczy albo komentują to, co właśnie robisz.

nigdyzawsze

27/28

Masz wrażenie, że patrzysz na świat poprzez mgłę, przez co osoby i przedmioty wydają się być odległe lub niewyraźne.

nigdyzawsze

28/28

Twój wynik: 0/100

Twój wynik jest niski. Tylko 1% osób z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości uzyskuje poniżej 30 punktów na skali doświadczeń dysocjacyjnych, więc nie ma dużego ryzyka, że cierpisz na to zaburzenie. Ale jeżeli twoje objawy cię niepokoją, nie wahaj się mimo wszystko zasięgnąć pomocy psychologicznej.

Twój wynik jest wysoki. Niekoniecznie oznacza to obecność zaburzenia, ale ryzyko, że występuje u ciebie zespół stresu pourazowego, dysocjacyjne zaburzenie tożsamości albo inne zaburzenie dysocjacyjne jest wysokie. Rozważ udanie się do osoby specjalizującej się w leczeniu dysocjacji, żeby dowiedzieć się więcej na temat natury swoich objawów i w razie konieczności otrzymać odpowiednią pomoc.